В статті Віри Мельник "ДІЯЛЬНІСТЬ ТЕОФІЛА ТА ЯРОСЛАВА
ОКУНЕВСЬКИХ У ВІДЕНСЬКІЙ "СІЧІ" :
До відомих суспільних організацій того періоду належали засноване в 1862 р. Братство церкви св. Варварий Академічне товариство "Січ", перше українське студентське угруповання з власними статутами, засноване в 1868 р., після скасування нестатутного Львівського студентського товариства "Січ", що проіснувало тільки два роки (1861-
1863)...
Заснування Товариства "Січ" у Відні пов'язане саме з розривом галицького патріотичного громадянства з москвофільським табором, що зміцнило народовський рух у краї й за кордоном. Ще більш важливим завданням створеного Товариства було: плекати рідну культуру та створювати сприятливий ґрунт для цього - відновлювати й поширювати конституційнісвободи у Відні, у центріполітичноїдіяльностімонархії, де організаційні заходи підавстрійських народів не натрапляли на такі труднощі, як у далеких від столиці провінціях. У листопаді 1867 р. коли тільки з'явився закон про дозвіл організовувати товариства, українські студенти-народовці зразу розпочали організацію академічного товариства під назвою "Січ". Після проголошення закону про створення товариств на терені Габсбурзької монархії збирається віденська колонія українців у відповідному приміщенні для публічних зібрань ресторану "Zur goldenen Ente", щоб скористатися конструктивною зміною державного курсу й заснувати свою рідну суспільну організацію. Проте вже на перших запланованих установчих зборах місцевої громади виникає конфлікт між, як виявилось, москвофільською більшістю на зборах та народовською меншістю під проводом Анатоля Вахнянина. Народовці вимагали, щоб товариство "працювало в користь українського народу", москвофіли відкинули це, заперечуючи право на самостійне існування українського народу, мовляв, він є "невід'ємною частиною великого російського народу". Народовці відреагували на це тим, що покинули залу засідань.
Після того як народовці покинули збори, у тому ж році відбулися сходини й прелімінарні установчі збори засновників Товариства "Січ". Прохання прийняти статут товариства до долішньоавстрійського намісництва віденського уряду внесено в грудні 1867 р., а за його затвердженням 2 січня сталося історичне заснування Академічного Товариства "Січ" на головних установчих зборах січовиків 9 січня 1868 р. [23, с. 1-2].
На початку своєї діяльності "Січ" ставила за мету не літературну діяльність, а політичну [4]. Січовики хотіли закликати всіх українців Відня під свій стяг, щоб надалі в Україні продовжити політичну діяльність. Від початку своєї діяльностій до 1873 р. "Січ" - громадсько-політичне товариство, а в 1873 р. змінило характер своєї діяльності на літературно-наукове [13]. Метою діяльності"Січі" стало сприяння літературній і науковій освіті членів та підтримування серед них "життєтовариского" [5].